Wiosenne porządki - Jak przygotować nasz trawnik do sezonu?

Wiosenne porządki - Jak przygotować nasz trawnik do sezonu?

 Jak przygotować trawnik do sezonu?

Praktycznie każdy trawnik wygląda mizernie po zimie. Szczególnie po takiej mroźnej i śnieżnej zimie jaką mieliśmy w tym roku. Utrzymująca się gruba warstwa śniegu mocno obciąża trawę. Wraz z nadejściem wiosny przychodzi czas na zadbanie o nasze trawniki.

Jak się do tego zabrać?

Wilgoć powoduje szybki przyrost mchów, które wypierają trawę powodując jej matowienie. Sprawia to, że do trawy dociera mniej powietrza, a w dłuższej perspektywie osłabia to przyrost trawy. Szczególnie podatne są na to ciężkie i słabo nasłonecznione gleby.

 

Rekultywator - niezbędne narzędzie ogrodnicze.

Rekultywatory przypominają swoją budową kosiarki. Jednak w przeciwieństwie do nich mają ostrza tnące pionowo. Umieszczone one są na wałku, który kręcąc się nacinają darń. W ten sposób zrywają rosnące płytko mchy i chwasty. Nie naruszając przy tym głęboko zakorzenionej trawy. Mogą być napędzane silnikami spalinowymi, elektrycznymi lub przy prostych urządzeniach przeznaczonych do małych trawników siłą fizyczną ogrodnika (poprzez ruch kół).

  • Spulchniacze spalinowe przydatne są na dużych powierzchniach wymagających intensywnej wertykulacji, szczególnie przed nowym siewem.
  • Elektryczne wertykulatory sprawdzą się na mniejszych trawnikach, gdzie bez problemu możemy podłączyć się za pomocą przedłużacza do źródła prądu.
  • Napędzane siłą fizyczną ogrodnika rekultywatory przydadzą się do małych trawników, np. w ogródkach działkowych, wymagają jednak dużej siły użytkownika.

 

 

 

Kiedy jest najlepszy czas na wertykulację i aerację?

Tak naprawdę proces rekultywacji trawnika możemy przeprowadzić przez cały sezon ogrodniczy. Jednak jeśli mamy już istniejący trawnik warto przeprowadzić proces spulchniania gleby wiosną. Trawnik po spulchnieniu wygląda ubogo, a proces jej regeneracji zajmuje kilka tygodni. Dobrze to zrobić zanim nastąpi jej intensywny przyrost. 

Proces rekultywacji trawnika można powtórzyć we wrześniu. Przyda on się na tych trawnikach, które są słabo nasłonecznione i są szczególnie podatne na porost mchów. Nie można jednak tego zrobić za późno. Trzeba dać czas trawie na odbudowę przed nadejściem chłodów.

 

Trawnik porośnięty mchem przed procesem rekultywacji
Trawnik porośnięty mchem po zimie.

Wertykulacja, a aeracja trawnika.

Czym się różni wertykulacja od aeracji? Wertykulatory posiadają ostrza, które mocniej nacinają glebę. Aeratory zamiast ostrzy mają druty, które delikatniej spulchniają gleby. Z reguły urządzenia mają wymienne wałki z ostrzami do wertykulacji i z drutami do aeracji. Odpowiedni dobór zależy od stopnia zniszczenia naszego trawnika przez porastający mech.

 Przydatne wskazówki procesu spulchniania gleby:

  • Proces rekultywacji trawnika przeprowadzamy kiedy jest on suchy.
  • Zanim zaczniemy proces spulchniania warto zagrabić trawnik zbierając resztki suchych liści i gałązek,
    które jeszcze zalegają np. po przycinaniu drzewek i krzewów.
  • Głębokość spulchniania nie może być większa niż 2-3 milimetry.
  • Przed wertykulacją trawę należy skosić do najniższego poziomu dostępnego w naszej kosiarce.
  • W przypadku przeciętnie zarośniętego mchem trawnika wystarczy jeden kierunek wertykulacji,
    jednakże kiedy trawnik został mocno zaatakowany mchem zalecany jest drugi przejazd pod kątem 
    90 stopni w stosunku do pierwszego przejazdu.
  • Rozluźnioną strzechę (mchy i chwasty zmieszane z zerwaną glebą) należy dokładnie zebrać.
  • Przydatne są spulchniacze posiadające kosz na odpady ze względu na sporą ilość zerwanej strzechy.
  • Miejsca w których zostało mało trawy należy ponownie wysiać, najlepiej mieszanką traw przeznaczonych 
    do gleb podatnych na porost mchów.
  • Warto nawozić trawniki podatne na porost mchów specjalnymi nawozami do takich gleb.

Zerwana strzecha po procesie rekultywacji
Przydatne są rekultywatory z koszem na odpady, które koniecznie trzeba zebrać po procesie spulchniania.

Nawożenie trawnika zapewni szybki porost trawy.

Nasz trawnik po procesie rekultywacji potrzebuje jeszcze trochę naszej pomocy zanim zacznie energicznie się zielenić. Nawozy azotowe stymulują zdrowy i energiczny wzrost. Na rynku dostępne są różne preparaty. Znajdziemy w sklepach zarówno te wykonane z materiałów organicznych jak i wytwarzane sztucznie.

Nawozy organiczne są bezpośrednimi dostawcami składników odżywczych zarówno dla roślin jak dla organizmów żyjących w glebie. Warto zadbać o te organizmy bo ich obecność pomaga naturalnemu przyrostowi trawy. Zaletą takich preparatów jest trwała poprawa jakości gleby. Są przyjazne dla środowiska i nie idzie za nimi ryzyko nadmiernego nawożenia gleby. Nastawione są jednak na długotrwały proces rekultywacji gleby i nie dają natychmiastowego efektu.

Nawozy mineralne mają przyśpieszony efekt użyźniania trawników. Dostępne są w postaci granulatów lub płynnych nawozów. Coraz częściej zawierają  składniki długoterminowe. Wadą sztucznych nawozów jest szkodliwość ich produkcji dla środowiska i możliwość nadmiernego nawożenia gleby. Może to spowodować poparzenie trawy i zubożenie gleby w dłuższej perspektywie.

Dlatego też zalecamy stosowanie organicznych nawozów. Potraktujmy nasz trawnik jako długoterminową inwestycję, a nie jako coś co nagle ma stać się wizytówką naszego ogrodu.

Trawnik po pierwszym przejeździe rekultywatorem
Trawnik po przejechaniu rekultywatorem wydaje się zniszczony. W takich miejscach należy dosypać nowych nasion.

Koszenie trawnika.

Kiedy nasz trawnik zacznie odrastać nadchodzi czas na pierwsze koszenie. Przy pierwszym koszeniu zaleca się szczególność ostrożność. Należy przyciąć maksymalnie jedną trzecią wysokości trawy. Trzeba pamiętać, że ostrza naszej kosiarki muszą być dobrze naostrzone, żeby cięcie było równe i nie szarpało źdbeł trawy.

Pierwszy porost jest zwykle bardzo intensywny. Dlatego zaleca się zebranie skoszonej trawy, nawet jeśli planujemy w czasie sezonu stosować mulczowanie.

Kiedy możemy zacząć korzystać z robota koszącego?

Pierwszego koszenia należy dokonać za pomocą tradycyjnej kosiarki. Dopiero kiedy trawa się rozwinie i umocni, przyrastając regularnie możemy wypuścić do pracy w ogrodzie roboty koszące. Wtedy też można już regularnie dochodzić do wysokości trawy jaką chcemy utrzymać.

Wybierając odpowiednią wysokość trawy musimy zwrócić uwagę na poziom wilgotności. Jeśli trawnik jest regularnie nawadniany możemy pozwolić sobie na  krótko przystrzyżony trawnik. Jednak jeśli obszar trawnika nie pozwala nam na sztuczne nawadnianie i opieramy się jedynie na opadach deszczu warto zostawić wyższą trawę. 

Jeśli nie posiadasz jeszcze robota koszącego, ale pragniesz dać sobie więcej wolnego czasu dla siebie i swojej rodziny zadzwoń do nas. W naszej ofercie znajdziesz roboty koszące najlepszych producentów automatycznych kosiarek takich jak Robomow, Ambrogio i Cub Cadet. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedniego robota do Twojego trawnika.

Promocje
Elektroszczotka trzepaczka do systemu czyszczącego Aura Roboclean SPlus
Elektroszczotka trzepaczka do systemu czyszczącego Aura Roboclean SPlus

800,00 zł

Cena regularna: 1 246,00 zł

Najniższa cena: 800,00 zł
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ  MRK0040A
Przewód obwodowy 100m do robota koszącego ROBOMOW-ORYGINAŁ MRK0040A

180,00 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 249,00 zł
szt.
Płytka Przednia Robomow RS/MS od 2013 do 2017 PROMOCJA 50%
Płytka Przednia Robomow RS/MS od 2013 do 2017 PROMOCJA 50%

350,00 zł

Cena regularna: 750,00 zł

Najniższa cena: 350,00 zł
szt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl